

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.1 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.05 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 4 |
| Turn-On Delay Time | 75 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Propagation Delay | 13 ns |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 4 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Logic Family | 74HC |
Stock: 3599
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19407
Ext.Price$0.19407
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19407 | $0.19407 |
| 10 | $0.13508 | $1.35080 |
| 50 | $0.11821 | $5.91050 |
| 100 | $0.10344 | $10.34400 |
| 500 | $0.09451 | $47.25500 |
| 1000 | $0.08635 | $86.35000 |
